Mindst 58 daginstitutioner i 26 forskellige kommuner ligger på grunde, som regionerne mistænker for at være forurenede med PFAS-kemikalier, oplyser TV2. Det viser en gennemgang af regionernes mistankelister, som TV2 har foretaget i samarbejde med analysefirmaet Kaas & Mulvad. Der kan dog være flere institutioner, som bare ikke er blevet identificeret i forbindelse med analysen.
Hver fjerde kommune i landet er berørt, og de afventer nu regionernes endelige vurdering af grundene. Men det kan have lange udsigter, for regionerne er kun lige gået i gang med at se på de i alt omkring 16.000 grunde, der kan være forurenede med PFAS. 20 ud af de 26 kommuner, der har daginstitutioner på mistankeliste, oplyser, at de intet har hørt fra regionen – ikke engang at de optrådte på listen.
- Daginstitutionerne skal bede om hurtigst muligt at få afklaret, om de er forurenede, siger Lisbeth E. Knudsen, professor i toksikologi, Københavns Universitet. Ifølge hende bør institutionerne dog her og nu lade være med at lade børnene komme i kontakt med jord og for alt i verden heller ikke afgrøder eller æg, hvis de har fritgående høns.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.