dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ministerium politianmelder tidligere ansat bag lækager

KORT NYT
17. OKT 2018 13.15

En tidligere medarbejder i Økonomi- og Indenrigsministeriet, der lækkede sager og truede ministeren, er nu blevet politianmeldt af ministeriet med Simon Emil Ammitzbøll-Bille (LA) i spidsen. Det oplyser Københavns Politi til Berlingske, der via en aktindsigt kunne beskrive, hvordan en enkelt medarbejder - den nu anmeldte person - alene stod bag både lækager og e-mails fra forskellige aliasser.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ministerium-politianmelder-tidligere-ansat-bag-laekager

GDPR