dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Mistanke om inhabilitet for Nordfyns-politiker afkræftet: Sådan lyder årsagerne

KORT NYT
30. NOV 2023 14.15

NORDFYNS: Fyens Stiftstidende har undersøgt, om der er hold i en læsermistanke om, at politiker og medlem af erhvervs-, kultur- og fritidsudvalget Helle Brunse (V), skulle være inhabil. Hun har nemlig fået et deltidsjob hos Nordfyns Erhverv og Turisme (NEET), hvor hun skal lægge 17 timer ugentligt med at arrangere og afvikle events. Virksomheden får årligt omkring otte mio. kr. af udvalget.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mistanke-om-inhabilitet-for-nordfyns-politiker-afkraeftet-saadan-lyder-aarsagerne

GDPR