dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Muligt databrud i Rudersdal kan også gælde andre kommuner

KORT NYT
27. JAN 2021 6.33

RUDERSDAL: En teknisk journaliseringsfejl har betydet, at en række dokumenter, som skulle være lukkede, har været mulige at fremsøge for kommunens medarbejdere, oplyser Rudersdal Kommune. Fejlen er af en art, så kommunen vurderer, at andre kommuner kan have samme problemstilling.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/muligt-databrud-i-rudersdal-kan-ogsaa-gaelde-andre-kommuner

GDPR