dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Nå, skulle man søge om det først?

KORT NYT
15. AUG 2023 15.28

RØDOVRE: En husejer i Rødovre har i løbet af sommeren revet sit hus ned uden at søge kommunen om lov først, oplyser sn.dk. Huset var hverken fredet eller klassificeret som bevaringsværdigt, men lå sammen med en stribe huse i et kulturområde, hvor det havde en særlig kulturhistorisk betydning for områdets karakter.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/naa-skulle-man-soege-om-det-foerst

GDPR