dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Nationalt center i Aarhus skal behandle rystesyge

KORT NYT
13. MAJ 2021 12.40

MIDTJYLLAND: Hidtil har behandlingen af rystesyge med ultralyd kun kunnet ske i udlandet. Men snart bliver det også muligt i Danmark. I år starter opbygningen af et nationalt center på Aarhus Universitetshospital, oplyser Sundhedsstyrelsen i en pressemeddelelse.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/nationalt-center-i-aarhus-skal-behandle-rystesyge

GDPR