
NORDJYLLAND: Forud for den beskæftigelsesreform, der er ved at tage form, har nordjyske kommuner siden 2016 afprøvet en mere fleksibel og effektiv beskæftigelsesindsats. En af borgmestrene ser frem til, at den større frihed også opleves i landets andre kommuner.
I sidste uge meddelte forligspartierne bag reformen af sygedagpengesystemet, at man var nået til enighed om en aftale, der forenkler og i større grad fritstiller systemet.
Reformen står, foruden en afdækning fra Beskæftigelsesministeriet og anbefalinger fra Reformkommisionen, på skuldrene af de 11 nordjyske kommuner, der i Frikommuneforsøg II har afprøvet større frihedsgrader i beskæftigelsesindsatsen.
Lasse Frimand Jensen (S), der er borgmester i Aalborg og formand for Kommunekontaktråd (KKR) Nordjylland, glæder sig over, at der er blevet lyttet til nogle af de erfaringer, man har gjort sig i Nordjylland.
- Vi er rigtig glade for, at Beskæftigelsesministeriet har lyttet og indarbejdet det i lovgivningen. Det er jeg sikker på, at hele Danmark vil få glæde af, siger han til DKNyt.
Regelforenkling der giver mening
Konkret har de nordjyske kommuner arbejdet med 17 forskellige forsøg og tre nye initiativer, spredt over de 11 kommuner, der har haft til formål at afprøve færre proceskrav på beskæftigelsesområdet.
- De erfaringer, vi har med regelforenkling, mindre bureaukrati og papirarbejde samt færre samtaler - hvis det giver mening for den enkelte borger - har givet større fokus på at hjælpe borgere mest muligt i deres liv, og med at komme tilbage på arbejde, siger Lasse Frimand Jensen.
Flere af forsøgene med regelforenkling er en del af aftalen. Det er tilfældet med mere fleksibel brug af rehabiliteringsteams, færre lovpligtige møder og en større frihedsgrad i brugen af lægeattester.
I evalueringen af KKR Nordjyllands forsøg var der, foruden de vedtagne regler om færre proceskrav, også anbefalinger til kommende lovgivning, bl.a. muligheden for telefoniske eller digitale samtaler og en permanentgørelse af psykologbehandling til udsatte borgere.
De er dog ikke blevet skrevet ind i den nye aftale. Sidstnævnte forsøg, om psykologbehandling, var et af tre nye initiativer, som de nordjyske kommuner skulle afprøve, hvilket Indenrigs- og Sundhedsministeriet nu skal tage stilling til, hvad der skal ske med.
- Helt ideelt set, så var de erfaringer også skrevet ind i aftalen, men hele grundtanken og kerneændringerne har de med. Det om mindre bureaukrati og færre krav om opfølgningssamtaler og lægeattester har de jo i den grad imødekommet. Så er der nogle småjusteringer, men det kan være, at det kommer i anden omgang, håber Lasse Frimand Jensen.
Aftalen er kun ét skridt i arbejdet med at frisætte kommunerne på beskæftigelsesområdet. Aftalen, der træder i kraft i 2025, forventes at medføre en besparelse på 79 mio kr. årligt. Målsætningen for hele området er at have sparet 3 mia. kr. i 2030.
Mennesket i systemet
Aalborg-borgmesteren er glad for at have været med i et af frikommuneforsøgene, særligt på et af de områder, hvor der er allerflest regler.
- For mig at se har vi fået lov til at få systemet til at passe til mennesket og ikke mennesket til at passe til systemet. Der er områder, hvor regler giver mening, og så er der regler, der er unødvendige, og det er dem vi skal til livs. Man skal ikke drukne i regler og bureaukrati. Vi skal drukne i den indsats, der giver mening.
Lasse Frimand Jensen mener, at det vigtigste redskab i forsøget har været en tæt dialog med den faglighed, der har været på området. Medarbejdere, der arbejder med det til daglig og ved, hvor det er, at man kan gøre tingene bedre og mere effektivt, og borgere der bliver inddraget i højere grad i deres sagsbehandling.
Det samspil mener han i høj grad, at de er lykkedes med i Nordjylland.
- Hver gang forsøget blev forlænget, var det en sejr. Nu er det blevet indført i national lovgivning, hvilket er en endnu større cadeau. Det er vi rigtig stolte over.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.