dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Nyt kommunalt vaskeri i Silkeborg reducerer Co2-udledningen og sparer kommunen 1,5 millioner kroner årligt. Medarbejderne på vaskeriget skal være borgere på kanten af arbejdsmarkedet.
Silkeborg Kommune

Nyt vaskeri giver Silkeborg millionbesparelse og reducerer CO2-udledning

Nyt kommunalt vaskeri sparer Silkeborg Kommune 1,5 millioner kroner årligt, reducerer CO2-udledningen og giver mulighed for at ansætte borgere på kanten af arbejdsmarkedet.
12. APR 2023 14.55

SILKEBORG: Med omkring 1.000 kommunale bygninger følger et betragteligt forbrug af blandt andet klude, viskestykker og mopper. Silkeborg Kommune har før benyttet et vaskeri på Fyn, men nu har den åbnet eget vaskeri i Silkeborg. Med det nye vaskeri forventes en mere stabil drift og service, fordi opgaven nu bliver løst tættere på, oplyser kommunen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/nyt-vaskeri-giver-silkeborg-millionbesparelse-og-reducerer-co-sub-2-sub-udledning

GDPR