dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Odense i bred budgetaftale, men skatten kommer senere

Der mangler 0,07 procentpoint i at nå den flerårige velfærdsprocent. Indenrigsministeriet har endnu ikke svaret, om det kan lade sig gøre.
22. SEP 2021 10.04

ODENSE: Alle partier undtagen ét står bag Odenses budgetaftale for 2022, i hvert fald den første, for senere kommer der en særskilt aftale om skatteprocenten, der endnu mangler 0,07 procentpoint for at ramme den velfærdsprocent, som et smalt rødt 15-14-flertal besluttede sig for tilbage i 2016.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/odense-i-bred-budgetaftale-men-skatten-kommer-senere

GDPR