dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Odense sælger p-kælder for 365 mio. kr.

KORT NYT
8. SEP 2021 14.21

ODENSE: Odense Kommune har afsluttet salget en en p-kælder under Thomas B. Thriges Gade centralt i Odense. Salget af p-kælderen, der hver dag bliver benyttet af over 1.000 bilister, har skæppet godt i kassen. Således har køberne et hollandsk-tysk partnerskab bestående af Orange IM og Catella Real Estate AG betalt en pris på 365 mio. kr. eksklusive moms for parkeringspladserne, oplyser kommunen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/odense-saelger-p-kaelder-for-365-mio-kr

GDPR