dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Politisk flertal vil gøre helårscamping lovlig - for fem procent af pladsens enheder

Lovforslaget forventes at træde i kraft til sommer og vare i to år.
26. FEB 2023 13.51

Der tegner sig et politisk flertal for, at helårscamping i en forsøgsperiode på to år skal være lovligt i Danmark. Ændringen skal dog kun gælde fem procent af en campingplads' belægning, skriver TV 2 Kosmopol.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/politisk-flertal-vil-goere-helaarscamping-lovlig-for-fem-procent-af-pladsens-enheder

GDPR