Professor og trafikøkonom Mogens Fosgerau fra Københavns Universitet kritiserer, at politikerne i landets største byer gør livet sværere for privatbilister. Det skriver Jyllands-Posten. Et eksempel som fremhæves på det Fosgerau kritiserer, er, at Aarhus Kommune udsteder 43 procent flere parkeringslicenser, end der er parkeringspladser, samtidig med at antallet af biler stiger, og parkeringspladser sløjfes.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.