AARHUS: Der er i dag 33 reserverede p-pladser til elbiler i Aarhus. På rådmand Bünyamin Simseks (V) initiativ vil det tal i løbet af foråret 2020 blive næsten tredoblet, når antallet stiger til 86, oplyser kommunen.
Antallet af elbiler stiger støt i Aarhus og for at imødekomme den udvikling, tager Simsek nu initiativ til næsten at tredoble antallet af reserverede p-pladser til elbiler.
- Det er egentlig en simpel sag. På offentlige veje har vi 122 p-pladser ved ladestandere, men kun 33 p-pladser er reserveret til elbiler. Det tal skal selvfølgelig øges. Tiltaget vil øge fleksibiliteten for byens elbil-brugere. Vi giver dem mulighed for at lade op uden at skulle betale for parkeringen, men da vi samtidig begrænser perioden til tre timer, sørger vi for, at der også sker en løbende udskiftning på pladserne, siger Bünyamin Simsek.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.