Fra 4. kvartal i 2019 til 1. kvartal i 2021 er antallet af fuldtidsbeskæftigede sygeplejersker på sygehusene steget med 927. Det får Danske Regioners næstformand, Nordjyllands regionsrådsformand Ulla Astman (S) til at glæde sig over, at en aftale om 1.000 flere sygeplejersker inden udgangen af i år er tæt på at være nået.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.