
Af Thomas Jensen
Det siger Socialdemokraternes uddannelsesordfører Christine Antorini til dknyt. Hun er klar til at diskutere alternative muligheder for specielle idrætsklasser. Det sker efter Statsforvaltningen i Region Syddanmark har kaldt eliteidrætsklasserne på Vestervangskolen i Esbjerg ulovlige.
- Vi har konstateret, at ministeren har sagt, at Esbjerg-løsningen ikke er lovlig i forhold til folkeskoleloven. Venstres melding om at vi ikke vil åbne for mere holddeling har intet med Esbjerg-sagen at gøre. Esbjerg-afgørelsen handler om man skal åbne for at elever kan optages/fravælges en folkeskole pga særlige talenter. Det åbner folkeskoleloven ikke for idag. Hvis ministeren vil indkalde til møde for at drøfte andre modeller, er hun selvfølgelig altid velkommen til at invitere folkeskoleforligskredsen, siger Christine Antorini.
- Vi synes det er afgørende at folkeskolen er for alle, men hvis ministeren har nogle gode forslag til, hvordan man i helt særlige tilfælde kan gennemføre andre forløb, vil vi selvfølgelige gerne diskutere ministerens forslag. Samt de muligheder og dilemmaer det giver ift det, vi synes er et hovedmål for folkeskolen: at den skal tilbyde en god uddannelse til alle - med udgangspunkt i meget forskellige elever. Allerede idag ser vi flere profil-folkeskoler, forsøg med internationale linjer i udskolingen mv. Og derfor kan vi selvfølgelig også diskutere muligheder for særlige idrætsforløb.
Fra forligskredsen er De Konservative stærke tilhængere af at fortsætte med eliteidrætsklasser, og det er Venstre også. Dansk Folkeparti er åben for at bibeholde eliteidrætsklasserne, men ikke for enhver pris.
- Vi er som sådan ikke imod holddannelse, men vi er i Dansk Folkeparti skeptiske over for eliteidrætsklassernes adgangskrav, men jeg er klar på at lytte til regeringens argumenter, siger uddannelseordfører i DF, Marlene Harpsøe.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.