dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Sag om 187 kr. lander under bagatelgrænsen efter fem år

Sag om to ugers for meget udbetalt boligstøtte i 2016 er først endeligt slut nu.
29. DEC 2021 11.14

Hvis man får boligstøtte og flytter fra boligen, skal man efter almindelige retsprincipper tilbagebetale for meget modtaget støtte, men boligstøttelovens bagatelgrænse på 250 kr. betyder, at beløb lavere end det ikke kan kræves tilbagebetalt umiddelbart. Det fremgår af en principmeddelelse fra Ankestyrelsen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/sag-om-187-kr-lander-under-bagatelgraensen-efter-fem-aar

GDPR