SKIVE: Rekrutteringsudfordringer af sundhedspersonale er ikke en ny problematik. Nu får den dog helt konkrete konsekvenser i Skive Kommune, hvor der ikke er nok hænder til at løse de opgaver, man gerne vil i sundhedsplejen. Det oplyser kommunen.
Udvalgte aktiviteter sættes derfor på pause, og det ærger leder af sundhedsplejen Anne Lise Slyk.
- Det er virkelig ærgerligt, men manglen på personale presser os nu i sådan en grad, at vi er nødt til at skære i nogle af de ekstra tilbud, vi har haft, fortæller hun.
Tre tilbud sat på pause
Der er tale om tre former for besøg fra sundhedsplejen, der nu er på pause i en periode. Graviditetsbesøg til flergangsfødende, det såkaldte kostbesøg for flergangsfødende og halvandet- og tre-årsbesøget.
Fælles for tilbuddene er, at de ligger udover den service, som kommunerne er forpligtet til at yde. Dog er de vigtige for den tidlige forebyggelse og en god service til de flergangsfødende. Tilbuddet om de ekstra besøg trådte i kraft fra 1. januar i år:
- Det er min fornemmelse, at tilbuddene er blevet taget rigtig godt imod af de flergangsfødende, men vi må sige, at vi ikke kan det samme i den næste periode. Derfor har vi også bedt vores samarbejdspartnere som for eksempel jordemødre og praktiserende læger være ekstra opmærksomme i den næste tid, og det er selvfølgelig sådan, at man altid får besøg, hvis man henvender sig og har brug for det, siger Anne Lise Slyk.
Ikke kun i Skive
De ledige stillinger hos Sundhedsplejen i Skive har været slået op ad flere omgange, uden at det er lykkedes at få dem besat. Der har ikke været nok uddannede ansøgere, hvilket er en problematik, som gør sig gældende over hele landet.
Blandt andet peger Dansk Sygeplejeråd på, at manglen på sundhedsplejersker er et kritisk problem.
Faktisk er manglen så stor, at serviceniveauet varierer meget fra kommune til kommune. I nogle kommuner lever de op til de forpligtelser, der er ifølge loven, mens man andre steder har svært ved at leve op til minimumslovgivningen. Sundhedsstyrelsen skelner mellem krav, som kommunerne skal leve op til, og nogle de bør leve op til. I Skive har man forsøgt at leve op til begge dele, hvilket man vil fortsætte med.
- Jeg er fortrøstningsfuld, for vi har her i Skive et rigtig godt tilbud til børnene og deres forældre, og vi har en kommune, der rent politisk prioriterer området. Jeg tror på en god løsning, og vi er også parat til at tænke kreativt for at få kabalen til at gå op, siger Anne Lise Slyk.
rmn
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.