dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Sorø nedlægger et udvalg og reducerer et andet

Et spareforslag fra Venstre om at reducere antal byrådsmedlemmer fra 25 til 21 faldt, mens der var snævre flertal for tre andre besparelser på det politiske arbejde.
24. MAR 2023 13.25

SORØ: Et forslag fra Venstre om at reducere antal byrådsmedlemmer i Sorø fra 25 til 21 er blevet stemt ned af et flertal på 14-11, femgår det af byrådsreferatet fra det seneste møde.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/soroe-nedlaegger-et-udvalg-og-reducerer-et-andet

GDPR