dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Udsigt til ringere serviceniveau på Langeland
Jens Astrup

Store besparelser i vente på Langeland

Økonomiudvalg forudser, at 35 mio. kr. skal findes inden 2023 - svarende til en besparelse på serviceudgifterne på 5 pct.
21. JAN 2022 11.00

LANGELAND: Allerede på sit første møde har det nye økonomiudvalg på Langeland måttet forholde sig til kommunens pressede økonomi. Kun hvis et budgetkatalog med besparelser på 35 mio. kr. bliver implementeret, kan budgettet balancere i 2023.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/store-besparelser-i-vente-paa-langeland

GDPR