dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Erhvervspsykolog og forsker i offentlig styring, Lykke Mose, holder oplæg til KL's beskæftigelsestræf.
DK Nyt

Forsker:
Styring er blevet et “fy-ord”, men det er nødvendigt

Med den kommende beskæftigelsesreform ser kommunerne frem mod friere rammer - og det betyder, at de skal tilbage til at bruge deres sunde fornuft, lyder det fra erhvervspsykolog og forsker i offentlig styring.
5. MAR 2025 11.25

I årtier har beskæftigelsesområdet været kendetegnet ved reglementer, der bestemmer, hvordan kommunerne skal få ledige borgere i arbejde eller uddannelse. Men nu skal der altså én gang for alle tyndes ud i regel-bunken, så både borgere og medarbejdere kan slippe for de mange proceskrav og stram statslig styring.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/styring-er-blevet-et-fy-ord-men-det-er-noedvendigt

GDPR