dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Timeprisen på byggetilladelser hopper op og ned

Kommunerne tager sig meget forskelligt betalt for at sagsbehandling af byggetilladelser, viser ny opgørelse fra Dansk Byggeri - nogle steder er det gratis, andre steder er timeprisen over 900 kr.

I Hørsholm koster det i gennemsnit 937 kr. per time, kommunen bruger på at sagsbehandle din byggetilladelse, mens det i Middelfart kun koster 300 kr. i gennemsnit i timen. I Rebild og Thisted laver kommunerne byggetilladelsen gratis.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/timeprisen-p-byggetilladelser-hopper-op-og-ned

GDPR