SØNDERBORG / AABENRAA: Indfør forbudszoner mod bundtrawl og muslingeskrab i de sønderjyske fjorde. Sådan skriver borgmester i Sønderborg Erik Lauritzen (S) og borgmester i Aabenraa Jan Riber Jakobsen (K) sammen i et åbent brev til Folketinget den 8. april.
Borgmestrene begrunder forslaget om forbud med, at netop disse typer af fiskeri er skadelige for fisk og natur, og at et forbud derfor ville lede til et sundere havmiljø og stærkere fiskebestande i fjordene. De mener, at fiskeriet er særligt problematisk, når man samtidig i blandt andet Sønderborg afsætter penge i det kommunale budget til at forbedre havmiljøet og når der bruges EU-midler til miljøprojekter i de samme områder.
Konkret ønsker de to borgmestre, at Augustenborg Fjord, Alssund, Als Fjord, Aabenraa Fjord og Flensborg Fjord blivet fredet for de to typer fiskeri ved indføring af forbudszoner som dem, der allerede er implementeret i nærliggende Natura 2000 områder, der beskyttes af natur- og miljømæssige årsager.
Brevet til Folketinget kan læses her.
pl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.