dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Tonsvis af slam fra Lynetteholmen kan deponeres på halvøen

Alternativ til at dumpe slam i Køge Bugt kan udskyde byggeriet af halvøen Lynetteholmen et år, siger minister.
12. MAJ 2022 12.44

I stedet for at dumpe over to millioner ton slam i Køge Bugt har transportminister Trine Bramsen (S) præsenteret forligspartierne for en alternativ løsning i sagen om den planlagte halvø Lynetteholmen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tonsvis-af-slam-fra-lynetteholmen-kan-deponeres-paa-halvoeen

GDPR