Jens Rohde er igen medlem af Venstre efter otte år væk fra partiet, siger han til Viborg Stifts Folkeblad. Det tidligere folketingsmedlem meldte sig ud af Venstre i 2015 i protest over partiets asylpolitik og skepsis over for EU. Han skiftede over til De Radikale, hvor han var medlem af EU-Parlamentet og senere blev valgt ind i Folketinget i 2019.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.