HEDENSTED: Favrskov, Hedensted, Odder, Skanderborg, Silkeborg og Syddjurs Kommuner har det sidste halve år fremført en seriøs og veldokumenteret kritik af udligningssystemet.
De seks kommuners synspunkter har vakt gehør i både Indenrigs- & Socialministeriet og KL.
Senest har de seks kommuner, som supplement til den hidtidige kritik, gennemført en analyse af konsekvenser af de socioøkonomiske faktorer i udligningssystemet. Disse faktorer styrer fordelingen af økonomiske midler til de socialt betingede udgifter, herunder boligstøtte, specialundervisning, og indsatser i forhold til udsatte børn, unge og voksne.
Konklusionen er, at de socioøkonomiske faktorer i høj grad forstærker den strukturelle ubalance, som de seks kommuner på grund af udligningssystemet befinder sig i. Faktorerne giver ganske enkelt forkerte vurderinger af kommunernes reelle udgifter.
Nogle kommuner får overvurderet deres sociale udgiftsbehov, og får dermed flere penge via udligningsordnen, end de har behov for. Andre får undervurderet deres behov, og får for lidt penge.
De seks østjyske kommuner hører til blandt de kommuner, der får undervurderet deres behov. Samtidig drives de seks kommuner med nogle af landets laveste udgifter pr. indbygger.
Det er derfor ikke rimeligt, at kommunerne skal spare sig ud af de økonomiske problemer. Ændret udligningssystem, skattestigning eller træk af kassebeholdningen er de eneste løsninger. Udligningssystemet bliver tidligst ændret i 2012, og blandt de 6 kommuner er Silkeborg den eneste, der ikke har søgt om lov til at hæve skatten. Her søges de økonomiske problemer i 2010 løst ved kasseforbrug.
Under alle omstændigheder er kommunerne tvunget til at øge deres indtægter:
- Vi beklager meget, at en skattestigning er nødvendig, men på nuværende tidspunkt er det den eneste måde, vi kan kompensere for den manglende udligning, lyder det fra de borgmestre, der er nødt til at sætte skatten op.
De seks kommuner, der er i en strukturel ubalance på grund af udligningssystemet, må enten hæve skatten, spare endnu mere på normalområdet eller tage af den i forvejen slunkne eller tomme kassebeholdning.
Kommunerne ser den nyeste analyse som et bidrag til den løbende dialog med Indenrigs- og Socialministeriet om at udvikle udligningssystemet. Med baggrund i tallene argumenterer kommunerne blandt andet for, at den upræcise udmåling af de sociale udgiftsbehov betyder, at det kommunale Danmark samlet set bruger flere penge, end det er nødvendigt. Samtidig giver det - som vi nu ser i de østjyske kommuner - et unødigt pres på skatteniveauet.
Borgmester i Favrskov, Anders G. Christensen (V)
Borgmester i Hedensted, Jørn Juhl Nielsen (S)
Borgmester i Odder, Niels-Ulrik Bugge (V)
Borgmester i Skanderborg, Jens Grønlund (V)
Borgmester i Silkeborg, Jens Erik Jørgensen (K)
Borgmester i Syddjurs, Vilfred Friborg Hansen (S)
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.