VARDE: Mærkningsordningen 'Badepunkt' afløser nu det Blå Flag på alle strande i Varde Kommune. For der skal være plads til hunde i snor, hvilket der ikke må på strande med Blå Flag, skriver JydskeVestkysten.
Siden 1985 har det Blå Flag, der er af fransk oprindelse, spredt sig til hele Europa. Et pejlemærke og en garanti for gæsterne, om at en række forhold på stranden er i orden i forhold til kriterierne for Blå Flag. Blandt andet badevandskvaliteten. Men kravet om, at der eksempelvis ikke må være hunde på en badestrand, fik Friluftsrådet sammen med de andre nordiske lande til et komme med det nye Badepunkt-flag. Det nye flag indførte Varde Kommune på flere strande som en del af et pilotprojekt. Nu har et enigt teknik-udvalg besluttet at udvide projektet til samtlige strande.
- Vi var ikke så glade ved, at man ikke måtte have biler og hunde på strande med Blå Flag. Vi føler os lidt presset til det, siger Preben Friis-Hauge (V), formand for plan og teknik i Varde Kommune.
MG
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.