dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Virksomheder bør have regler for brug af AI, mener flere fagforeninger

Flere fagforeninger får henvendelser fra deres medlemmer om kunstig intelligens. Også ledelser og HR savner viden.
23. AUG 2023 8.27

Kunstig intelligens bliver brugt næsten dagligt af rigtig mange danskere. Den bliver brugt til at anbefale musik og film, og i november sidste år ankom den kunstige intelligens ChatGPT og tog verdenen med storm. Den kunne nemlig svare på næsten alle spørgsmål, og så kunne den også løse eksamensopgaver på universitetsniveau.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/virksomheder-boer-have-regler-for-brug-af-ai-mener-flere-fagforeninger

GDPR