dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Virtual reality hjælper pressede sygeplejestuderende

For mange nyuddannede sygeplejersker bliver ramt af stress, når de møder virkeligheden på afdelingerne. Nu skal virtual reality hjælpe.

AARHUS: Når nyuddannede sygeplejersker starter i job, er der alt for mange af dem, der giver op over for arbejdspresset på hospitalerne. For hvad stiller man som sygeplejerske egentlig op, når der er ti patienter, som ønsker ens opmærksomhed på samme tid?

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/virtual-reality-hjaelper-pressede-sygeplejestuderende

GDPR