
AARHUS: En workshop for skoleelever om radikalisering og ekstremisme er blevet særdeles populær. Tilbuddet er rettet mod elever i de ældste klasser i folkeskolen og på ungdomsuddannelserne i Aarhus Kommune, som sammen med Østjyllands Politi har lavet workshoppen. Her får eleverne sat ord på, hvad diskrimination, ekstremisme og radikalisering egentlig er for nogle størrelser. Det fortæller DR Østjylland.
Tilbuddet om en workshop har eksisteret siden 2012 og er en del af den såkaldte Aarhus-model, der skal forhindre radikalisering af unge. Ifølge Mikkel Hjelt, konsulent ved Børn og Unge og underviser på workshoppen, skyldes den stigende efterspørgsel lige nu to ting.
- Jeg tror da helt bestemt, at den opmærksomhed, der nu er på konflikterne i Syrien og Irak, har en indflydelse. Da vi startede i 2012, så var det helt nyt. Man havde ikke set det før, og det skulle naturligvis også forankres, og det mener jeg, at vi efterhånden har fået gjort, siger han.
Eleverne bliver præsenteret for historiske og aktuelle eksempler på politik og religiøs ekstremisme, og målet er ganske enkelt, at man gennem oplysning vil forhindre unge i at blive tiltrukket af ekstremisme og radikalisering.
kil
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.