dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

100 flygtninge om to dage

Uden at politikere eller borgere er orienteret gøres der plads til flygtninge på skole
KORT NYT
30. JUL 2014 12.34

JAMMERBUGT: Det kommer bag på både lokalpolitikere og borgere, at 100 syriske flygtninge om to dage flytter ind på en tidligere skole i Vester Hjermitslev i Jammerbugt Kommune.

- Det kommer som en stor overraskelse. Vi har overhovedet ingenting hørt, siger John Lovmand, der er formand for Vester Hjermitslev borgerforening til DR Nordjylland.

Heller ikke borgmester Mogens Gade (V) var onsdag morgen informeret om konkrete planer:
- Jeg ville gerne have drøftet det politisk først, men jeg har forståelse for, at der i den her situation skal handles hurtigt, siger borgmesteren.

Centerleder Thorkild Poulsen fra Brovst Asylcenter undskylder, at det hele er gået så hurtigt:
- Uden at det skal være en undskyldning, så er problemet lige nu, at det er så grelt i modtagesystemet  i Sandholmlejren, at man ikke længere har plads. Så der er simpelthen akut brug for de her mellemstationer.

De 100 syrere skal bo i den tidligere skole i Vester Hjermitslev i tre uger, inden de flyttes til andre steder i landet.

bi

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/100-flygtninge-om-to-dage

GDPR