AALBORG: Lasse Olsen (EL), som er rådmand for miljø og energi i Aalborg, har søgt om stressrelateret sygeorlov. Det oplyser han på Facebook.
Han afløses på posten af gruppeformand Per Clausen, som også passede jobbet, da Lasse Olsen for nylig var på forældreorlov, og som i øvrigt er partiets spidskandidat ved KV21. Desuden er byrådet indkaldt til ekstraordinært møde på mandag for at godkende, at Anna Aaen indkaldes som stedfortræder i byrådet.
Rådmanden siger til Nordjyske, at han ikke har noget bud på, hvor længe sygemeldingen vil vare, men at hans læge har vurderet, at det vil vare mindst de to måneder, som ifølge styrelsesloven kræves for at indkalde en stedfortræder.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.