dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Ældre Sagen mener, at der er så stor mangel på arbejdskraft i ældreplejen i Danmark, at der er behov for at hente arbejdskraft igennem uddannelser i udlandet. (Arkivfoto).
Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

Ældre Sagen: Opret uddannelser i udlandet for at skaffe hænder

Manglen på arbejdskraft er en katastrofe, mener foreningen, som foreslår uddannelser i Tyskland, Spanien, Indien og Filippinerne.

Hvis der skal skaffes arbejdskraft nok til ældreplejen i Danmark, er der behov for, at Danmark opretter velfærdsuddannelser i udlandet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/aeldre-sagen-opret-uddannelser-i-udlandet-for-at-skaffe-haender

GDPR