dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ansatte frygter for sikkerheden

KORT NYT
18. APR 2016 15.28

HERNING: De ansatte indenfor psykiatri- og handicapområdet i Herning mener, arbejdsmiljøet er under pres i en sådan grad, at sikkerheden er truet for medarbejdere og borgere. I et åbent brev til politikerne i Herning, gør de ansattes faglige organisationer opmærksomme på, at manglende ressourcer og omstruktureringer kan få alvorlige konsekvenser. Det skriver TV Midtvest.

'Arbejdsmiljøet, borgernes retssikkerhed og sikkerheden i forhold til behandling, pleje og pædagogik er under et urimeligt pres', lyder det i henvendelsen. De faglige organisationer efterlyser dialog med politikerne, bl.a. i forhold til at der ikke må ske forringelser af det gældende serviceniveau.

Ifølge fagforeningerne, har Handicap og Psykiatri i Herning haft en tilgang af borgere på 20 pct. Dertil skal lægges en øget kompleksitet, når det gælder borgernes helbred, længere behandlingstid og sværere handicaps.

pv

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ansatte-frygter-for-sikkerheden

GDPR