ASSENS: Assens har ombestemt sig og gør alligevel en del af hjemmeplejens bilflåde grøn med indkøb af 66 elbiler. Sidste år fortalte borgmester Søren Steen Andersen (V) ellers TV2 Fyn, at det var et "fantasiprojekt", men nu er udviklingen på området gået hurtigt, og det kan alligevel lade sig gøre med elbiler i en kommune som Assens.
Borgmesteren mente, at afstandene i kommunen var for store til elbiler, men nu giver man det altså et skud alligevel, og de første leveres om få uger.
- Vi køber 66 biler, men vi kunne jo godt have købt 100 biler. Der vil være et vist hjørne i den flåde her af hybridbiler og benzinbiler, fordi nogen steder ikke egner sig til det (elbiler red.). Men nu tager vi fat så meget, som vi kan. Udviklingen er jo også gået ganske stærkt på det år, siger Søren Steen Andersen til TV2 Fyn.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.