FREDERIKSBERG: Årets budgetaftale bryder med de seneste to års enighed og gør sig derudover bemærket ved dels at være toårigt, dels ved at være hovedsageligt blåt, men med et strejf af rødt i skikkelse af byrådets enlige SF'er. Et af elementerne i budgetaftalen er især til gavn for enkeltpersonpartier, nemlig en udvidelse af byrådet fra 25 til 27 medlemmer ved KV21.
Frederiksberg Kommune afstod på forhånd fra at sætte skatten op, som kommunen ellers var berettiget til ifølge overgangsbestemmelserne i udligningsreformen. Alligevel er der fundet luft til at løfte serviceområderne ca. 4,2 mia. kr. i 2021 og 2022.
Det sker blandt andet ved at rykke minimumsnormeringerne i daginstitutionerne et år frem, så de træder i kraft i 2022 i stedet for i 2023. En anden målsætning fra sidste års budget, der fremrykkes, er beslutningen om, at der ingen steder i kommunen må være mere end 250 meter til en elbil-ladestander.
Den rykkes fire år frem fra 2025 til 2021 og sker i praksis ved at etablere 40 ladestandere med hver to tilhørende holdepladser samt for symbolikkens skyld 40 nye træer. Etableringen af ladestanderne skal ske i samarbejde med private parter.
Partierne bag budgetaftalen er borgmesterpartiet De Konservative sammen med enkeltpersonpartierne Venstre, SF, Alternativet og Liberal Alliance, i alt af 15 af byrådets 25 mandater. Udenfor står Socialdemokratiet, Enhedslisten, og De Radikale med henholdsvis fire, tre og tre mandater.
Budgettet andenbehandles og besluttes endeligt i Frederiksberg Byråd 5. oktober.
Se budgetaftalen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.