dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Bøde til Lejre: Aftale med KMD var ulovlig

Aftale om et dagtilbudssystem erklæres ulovlig af Klagenævnet for Udbud.
23. MAJ 2022 13.50

LEJRE: En kontrakt med KMD om et dagtilbudssystem koster nu Lejre Kommune en bøde på 120.000 kr. og en opsagt kontrakt.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/boede-til-lejre-aftale-med-kmd-var-ulovlig

GDPR