Kronprins Frederiks Center for Offentlig Ledelse på Aarhus Universitet vil modtage 30 mio. kr. til forskning i ledelse af samfundsudfordringer frem til og med 2029 fra Købmand Herman Sallings Fond. Det oplyser universitetet.
- Praktikere og forskere fra resten af verden kigger allerede til Danmark, når de skal bruge solid viden om ledelse. Men vi må ikke hvile på laurbærrene, for de nye samfundsudfordringer stiller nye krav. Ledelse kan bidrage til bedre løsninger, men det kræver, at praktikere og forskere samarbejder om at skabe et stærkt vidensgrundlag, siger centerleder Lotte Bøgh Andersen.
Fonden var med en donation på 52,2 mio. kr. i 2018 også med til at etablere centret, som er knyttet til Institut for Statskundskab ved Aarhus BBS.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.