- Det må vi selvfølgelig i allerhøjeste grad opponere imod. Vi håber hermed at kunne anmode om opbakning til at forslaget ændres på finansloven, således at der afsættes yderligere 50 mio. kr. Vi henviser til tidligere møder herom bl.a. med Folketingets Trafikudvalg, lyder det fra de to borgmestre, Vilfred Friborg Hansen (S) og Torben Jensen (L).
Grenaa Havn ligger tæt på Danmarks ”Blå motorvej” og er dermed et solidt alternativ til fragten på de stadigt mere belastede motorveje i ind- og udland.
Det er derfor afgørende vigtigt for Grenaa Havn A/S og virksomhederne på havnen, at infrastrukturen til Grenaa Havn planlægges grundigt og løbende forbedres. Her tænker vi ikke mindst på plads til modulvogntogene, som giver en række fordele p.g.a. mindre brændstofforbrug, mindre trængsel og lavere lønudgifter. Som bekendt har modulvogntogene været tilladt i Sverige og Finland i mange år. Holland har siden år 2000 gennemført et succesfuldt nationalt forsøg.
Grenaa Havn A/S har med Stena Line bl.a. en meget velfungerende forbindelse til Varberg i Sverige, hvor det i dag er tilladt at køre med modulvogntog. Derfor er dette en vigtig overfartsmulighed. I dag kører 40 m lange vogntog i forvejen vindmølledele fra forskellige steder i landet til udskibning fra Grenaa Havn.
Omkostningerne for at Grenaa kommer med i forsøgsordningen vil iflg. Vejdirektoratet beløbe sig til ca. 6 mio. kr.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.