ESBJERG: Tidligere borgmester i Ribe og folketingsmedlem for Venstre Preben Georg Rudiengaard er fredag død i sit hjem. Han blev 78 år, skriver JydskeVestkysten.
Preben Rudiengaard var borgmester i Ribe Kommune fra 2002, og indtil kommunen blev sammenlagt med Esbjerg i 2006. Han sad også i Folketinget fra 1998 til 2011 og var undervejs både sundhedsordfører og formand for sundhedsudvalget.
Den lægeuddannede politiker stammer oprindeligt fra Gentofte. Han rykkede til Ribe, da han blev embedslæge i Ribe Amt i 1984. Han var gift med kunstneren Kirsten Rudiengaard og efterlader sig også to børn og børnebørn.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.