HALSNÆS: 31-årige Rasmus Stoklund Holm-Nielsen bliver S-folketingskandidat i Frederikssund-kredsen. Han vandt urafstemningen i kredsen i snæver kamp med tidligere borgmester i Halsnæs, Helge Friis. Stoklund fik 222 stemmer mod 203 til Helge Friis, der havde vundet den første afstemning på opstillingsmødet i januar, skriver Frederiksborg Amts Avis.
Ved den afstemning manglede Helge Friis ellers kun 12 stemmer i at nå de nødvendige to tredjedeles flertal. Sidst Frederikssund-kredsen gav valg til en socialdemokratisk kandidat var til Klaus Hækkerup i 2007.
- Jeg valgte at stille op, da muligheden opstod, men nu må jeg finde på noget andet at bruge mit liv på. Jeg fortsætter i byrådet i Halsnæs, siger Helge Friis, der dog, allerede da han mistede borgmesterposten ved KV13, besluttede, at han ikke ville gå efter at vinde den tilbage ved KV17.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.