dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Eks-borgmester i Frederikssund død

KORT NYT
17. MAR 2016 11.51

FREDERIKSSUND: Den tidligere borgmester i Frederikssund, Knud B. Christoffersen (S), er i en alder af 71 år afgået ved døden som følge af en hjerneblødning, skriver Frederiksborg Amts Avis.

Knud B. Christoffersen nåede at være borgmester i 13 år, før han i forbindelse med kommunesammenlægningen overlod hvervet til partifællen Ole Find Jensen. Han blev valgt til byrådet i 1986, har været udvalgsformand og viceborgmester, før han i 1994 blev borgmester.

Han skrev den lokalhistoriske 'Købstaden Frederikssunds historie 1801-1970'.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/eks-borgmester-i-frederikssund-doed

GDPR