
Sundhedsstyrelsen samler nu en gruppe eksperter, der skal rådgive om stoffet PFOS, som flere steder i landet undersøges for. Det oplyser styrelsen.
Undersøgelserne er sat i gang efter sagen i Korsør, hvor borgere har spist kød fra kvæg forgiftet med stoffet. Det stammede fra en nærliggende brandskole, hvor der blev brugt skum med PFOS i frem til 2011, hvor det blev forbudt at bruge.
Ifølge enhedschef i Sundhedsstyrelsen Niels Sandø er det vigtigt, at der nu sikres en ensartet håndtering og rådgivning af de berørte borgere.
- Nu vil vi samle de førende eksperter med kendskab til fluorholdige stoffers sammensætning og helbredsmæssige konsekvenser. Formålet er at samle den viden, vi allerede har på området for dermed at kunne rådgive borgerne bedre, siger han.
Drikkevand og industrigrunde tjekkes
Myndighederne har kortlagt 181 steder i landet, hvor det er muligt, at der er brugt sådant skum, da der er eller har været brandøvelsespladser.
Derudover undersøges drikkevandet på alle landets vandværker også for stoffet, for at se om der er forurening.
Også 900 industrigrunde tjekkes for det skadelige giftstof. Det skyldes, at det også er brugt af en række industrivirksomheder.
Den nye ekspertgruppe består blandt andet af forskere og repræsentanter for miljømedicinske afdelinger. De mødes formentlig i oktober.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.