dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Elselskab vil kræve erstatning for nedlagt vandkraftssø

Ikast-Brande er på vej til at genetablere del af Skjern Å ved at fjerne sø med tilhørende elproduktion.

IKAST-BRANDE: Hvis byrådet i Ikast-Brande på mandag følger indstillingen fra forvaltningen og to politiske udvalg og går videre med en plan om at tømme den kunstige sø MES Sø for vand, kan kommunen forvente et erstatningskrav fra elselskabet MES. Det skriver Horsens Folkeblad.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/elselskab-vil-kraeve-erstatning-for-nedlagt-vandkraftssoe

GDPR