ESBJERG: Henrik Schou er 46 år og kommer fra en stilling som skoleleder på Auning skole på Djursland
- Stillingen som skolechef i Esbjerg Kommune er spændende, og der venter nogle udfordringer for et stort skolevæsen i forhold til den nye folkeskolereform, og dem har jeg lyst til at prøve kræfter med, siger den nye skolechef, Henrik Schou.
I alt kom der 14 ansøgninger til stillingen som skolechef i Esbjerg Kommune.
Henrik Schou har tidligere siddet i chefstillinger i kommunale forvaltninger, og de erfaringer bliver nyttige i stillingen som ny skolechef.
sf
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.