ESBJERG: Alle unge skal have mulighed for at få et fritidsjob, mener Esbjerg Kommune, som derfor inviterer alle 8. og 9. klasseselever til en fritidsjobmesse, hvor de kan møde lokale virksomheder. Det skriver JydskeVestkysten.
- Undersøgelser peger nemlig på, at unge, der har et fritidsjob, har større sandsynlighed for at fastholde og gennemføre en uddannelse, siger Jakob Lykke (S), formand for social- og arbejdsmarkedsudvalget.
Messen arrangeres af Fritidsjob i Esbjerg, som er en del af Jobcenter Esbjerg, og mere end 30 virksomheder har foreløbig meldt deres ankomst til messen, som finder sted om godt to uger.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.