dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Finansminister Bjarne Corydon klar med regeringens finanslovsforslag for 2015. Foto: Jens Dresling, Polfoto

Finanslov med fokus på sundhed

Regeringens forslag til næste års budget fremlægges under overskriften 'Et stærkere fællesskab'
26. AUG 2014 6.55

FOLKETINGET: Finansminister Bjarne Corydon (S) løftede mandag aften en lille smule af sløret for, hvad hovedfokus bliver i regeringens kommende finanslovforslag, der præsenteres tirsdag formiddag.

Det sker i en lille videobid på Finansministeriets side på Facebook.
- Tirsdag fremlægger jeg regeringens finanslovforslag for 2015, altså hele Danmarks husholdningsbudget for næste år. Forslaget bærer titlen Et stærkere fællesskab, og det er fordi, at det i sin kerne handler om at styrke og udvikle vores fællesskab i Danmark.

Sundhed og fradrag
Regeringen har allerede bebudet, at en sundhedspakke bliver en del af forslaget. Her er man parat til at bruge fem milliarder kroner på kræftbehandling, kronisk syge og til at mindske uligheder i sundhedsvæsnet frem mod 2018.

Derudover går regeringen efter at fordoble fradraget for fagforeningskontingenter. Det vil angiveligt give en udgift lige under halvanden milliard kroner.

Regeringen har hele tiden fastholdt, at der omvendt ikke bliver pillet ved den omdiskuterede dagpengereformen, sådan som SF og Enhedslisten har krævet det, ligesom også fagforeninger, a-kasser og dele af det socialdemokratiske bagland har bakket op om kravet.

1,5 mia. til EL og SF
Regeringen har dog meldt ud, at den går efter at lande en aftale med de to støttepartier. Det større fradrag for fagforeningskontingent kan ses som et forsøg på at tækkes de to røde partier.

Ifølge DR og TV2 indeholder finanslovforslaget ubrugte midler for cirka 1,5 milliarder kroner, som de to partier kan få lov til at prioritere, ligesom der er knap en halv milliard kroner fra den tidligere finanslov.

Ritzau

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/finanslov-med-fokus-paa-sundhed

GDPR