
Fredagens tal fra Statens Serum Institut peger den rigtige vej. 645 er testet positiv det seneste døgn, hvilket er tre fjerdedele af antallet torsdag.
De 645 smittede er dog fundet blandt færre testede, nemlig knap 233.000 mod godt 270.000 test dagen før, men det giver stadig en lavere andel, som var positive, den såkaldte positivprocent. Den er 0,28 pct. fredag mod 0,32 pct. lørdag.
Ishøj og Høje-Taastrup deler den tvivlsomme ære som kommunerne med den højeste incidens, som er på 245. En tredje vestegnskommune, Brøndby, er rykket op på tredjepladsen, og også Albertslund, Gladsaxe og Ballerup er med i top ti. Her befinder sig også Esbjerg, Nyborg, Randers og Kolding.
Antallet af indlagte er steget med tre til 225, mens antallet på intensiv afdeling er faldet med seks til 38. Af dem er 23 i respirator.
4.857 personer har fået første vaccinestik det seneste døgn, 7.976 har fået deres andet stik.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.