dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Friskole på Fur får sin helt egen lov

KORT NYT
21. JAN 2016 11.12

SKIVE:  Fur Friskole kan se frem til fra i dag at få sin helt egen lov. Det fortæller DR Midt & Vest. Den knap to år gamle Friskole kæmper med lave elevtal. Egentlig skal nystartede friskoler have mindst 32 elever for at få statstilskud; men foreløbig har friskolen på Fur kun 31.

Med en ny lov kan småøer få statstilskud, selv om deres skole kun har 24 elever. Loven gælder for 28 småøer; men reelt kommer den kun til at gælde for Fur. Limfjordsøen er nemlig den eneste ø med en nystartet friskole.

- Det betyder rigtig meget, for nu har vi ro, siger formanden for Fur Friskole, Knud Peder Jensen til DR Midt & Vest.

ka

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/friskole-paa-fur-faar-sin-helt-egen-lov

GDPR