
GULDBORGSUND: Den københavnske fodboldklub Copenfalster FF og Guldborgsund Kommune har indgået en partnerskabsaftale, som betyder, at klubben modtager 25.000 kr. om året fra kommunen frem til 2026. Det oplyser kommunen.
Klubben er, som navnet antyder, målrettet unge fra Lolland-Falster, som flytter til hovedstaden, fx for at studere. Den samarbejder med lokale aktører og har tæt tilknytning til de lokale fodboldklubber på Lolland-Falster.
- Partnerskabsaftalen betyder, at unge, der flytter fra Lolland-Falster, fortsat kan være en del af og udvikle deres netværk, selvom de rent fysisk er på udebane for en stund, siger formanden for Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget, Ole K. Larsen (V).
Copenfalster FF modtog også bevillinger i 2022 og 2023, og med den nye partnerskabsaftale på plads ser klubbens formand, Casper Dalsten, frem til at fortsætte med at fastholde unge fra Lolland-Falster til deres hjemstavn:
- Én ting er den økonomiske del i form af sponsoratet, som har stor betydning for klubbens drift, men mere væsentligt er den symbolske betydning ved at have en klar relation til vores hjemstavn. Både fordi der er en stor stolthed over at kunne repræsentere vores landsdel, og fordi vores samarbejde med kommunen er en essentiel del i rekrutteringen af nye og fremtidige medlemmer, siger han.
Seneste tiltag fra Copenfalster FF var fodboldturneringen Studie Cup 2024, som blev afviklet med 12 herre- og kvindehold den 16. april i samarbejde med Handelsgymnasiet Lolland-Falster (HHX), Nykøbing Katedralskole (STX) og Teknisk Gymnasium (HTX).
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.