
HVIDOVRE: Hvidovre får ikke DF-borgmester, men DF-politik ind på værdipolitiske områder i kommunen.
DF i Hvidovre havde indgået valgforbund med de borgerlige partier og tre lokallister med henblik på at vælge en borgmester fra dette valgforbund. Og med en fremgang på to mandater var DF det største parti i valgforbundet. Det mente partiets spidskandidat Mikkel Dencker burde udløse en borgmesterpost, men det var det øvrige valgforbund og særligt Hvidovrelisten ikke helt enig i.
Derfor tog Mikkel Dencker kontakt til Socialdemokraterne med henblik på en konstitueringsaftale.
Kontakten til Socialdemokraterne er udmøntet i en konstitueringsaftale, hvor også SF er med, som giver borgmesterposten til Socialdemokraten Helle Adelborg. Tilsammen har de tre partier et flertal på 14 mandater ud af 21 i byrådet.
Dansk Folkeparti får viceborgmesterposten, samt formandsposterne i Teknik- og Miljøudvalget, Arbejdsmarkedsudvalget og Børne- og Ungeudvalget.
Mikkel Dencker skriver i en pressemeddelelse: ' Aftalen giver desuden en klar politisk indrømmelse til DF, idet dansk kultur og traditioner sikres, således at der skal serveres traditionelle danske retter i kommunens institutioner, og at der atter kommer juletræ på Hvidovre Torv'.
ka/kil
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.